Menu

5 podstawowych akcesoriów do pielęgnacji psa

W dużych miastach, szczególnie w metropoliach dużą, a wręcz coraz większą popularnością cieszą się salony urody dla psów , gdzie specjaliści zajmą się kompleksowo  wyglądem naszego pupila. Na co dzień jednak właściciele mogą i muszą sami dokonywać prostych zabiegów na psach – sporym ułatwieniem są dostępne w sklepach  akcesoria.
Grzebień. Jest to  oczywiście najbardziej znany uniwersalny sposób na rozczesanie poplątanej sierści – posługiwanie się grzebieniem dla psów nie powinno  sprawić trudności nawet tym nowym w temacie opiekunom psa i przynieść powinno ładne  rezultaty. Dzięki niemu możemy też usunąć z sierści pieska  bród i  gromadzący się w trakcie spaceru czy wędrówki– resztki roślin i trawy albo płaty błota. Ważne jest, by dobrać grzebień odpowiedni do gęstości sierści.

Szczotka. Spełnia ciut funkcje niż grzebień, dlatego także musi być  pośród podstawowych akcesoriów do pielęgnacji sierści. Nie sprawdza się dobrze w wypadku poplątanej sierści, ale za to znakomicie  usuwa martwe włosie. Do wyboru mamy minimum kilka popularnych typów szczotek – wyposażonych w  ząbki z plastiku, igły lub tak zwanej szczotki ,,pudlówki”. W zależności od potrzeb naszego psa możemy dobrać taki rodzaj, który najlepiej spełni swoją funkcję.
Szampon dla psa. Psy różnie reagują na kąpiel  jednak raz na kilka miesięcy zabieg ten jest konieczny i posiadacz psa z powodzeniem powinien go wykonać w domowej wannie. Należy jednak zaopatrzyć się w odpowiedni psi szampon czy  kosmetyk – ważne by szampon był przeznaczony tylko dla psów. Jego właściwości i zalecenia odnośnie stosowania będą umieszczone na opakowaniu.

Akcesoria do strzyżenia. Utrzymanie sierści psa w odpowiednim stanie i jej regularne skracanie to nie tylko kwestia estetyki i ładnego wyglądu ale również komfortowego życia zwierzęcia – zbyt długa sierść  może  czasami na przykład ograniczać widzenie psu. Przy pomocy maszynek do włosów psa i trymerów możemy samodzielnie porządnie przyciąć sierść psa, przeznaczone do tego maszynki  znajdziemy w sklepach zoologicznych stacjonarnych i wysyłkowych. Jeśli jednak mamy do czynienia z włosami wyjątkowo wymagającymi, warto zasięgnąć opinii  fryzjera od psów.

W pielęgnacji mogą pomóc również nożyczki typowo do sierści – dzięki nim z większą precyzją przystrzyżemy np. włosy nad oczami czy delikatnych okolicach uszu, a zimą również włosia pomiędzy opuszkami palców.
Obcążki do pazurków. Jeśli pies większość czasu przebywa w czterech ścianach, może nie mieć okazji by naostrzyć  pazury – wówczas konieczne będzie ich obcięcie, i to regularne. Służą do tego obcążki, stworzone specjalnie dla świata zwierząt. Korzystając z nich należy jednak pamiętać o bardzo duże ostrożności – zbyt krótkie obcięcie pazurów może wiązać się z krwawieniem i bólem. Lepiej to więc zostawić specjalistom.