Menu

Jak dobrać odpowiednią smycz dla psa?

Wybór smyczy dla psa jest dużym wyzwaniem wszak  w sklepach zoologicznych jest tych produktów pod dostatkiem, ale sprzedający nie zawsze namawiają nas do tego, co jest faktycznie w naszym przypadku najlepszym wyborem. Warto więc poznać wszystkie za i przeciw dotyczące niektórych smyczy.

Smycz klasyczna. Klasyczna, czyli prosty kawałek taśmy bądź sznurka, z jednej strony zakończony jest  karabińczykiem, a z drugiej  rączką do trzymania. Taka smycz jest najpopularniejsza więc każdy ją  widział i prawdopodobnie jej kiedyś używał – jest najbardziej popularnym jej rodzajem, który możemy spotkać zarówno na ulicach, jak i w sprzedaży. Ma swoje plusy, ale również i minusy.

Plusami takiej  smyczy zwanej klasyczną jest na pewno określona długość. Dzięki temu możemy kupić tę smycz w pasującym nam rozmiarze np. dokupując ją do zestawu (często takie smycze w kolorze obroży oferują m.in. firmy hand made, szyjące akcesoria dla psów). Zwykle nie jest ona zbyt długa – standardowo mierzy nieco powyżej metra dzięki czemu nie ciągnie się po ziemi, i przydaje się też np. sytuacjach, gdy pies musi przejść część trasy przy nodze. Dobrze sprawdza się również w tramwaju czy pociągu – łatwo można smycz można przełożyć do  dłoni czy założyć ją węzłem na nadgarstek i jednocześnie nieść własny bagaż. Dodatkowo, smycz ta jest mocna i bardzo trwała, głównie dlatego, że ma mało punktów, które są zszywane, dzięki czemu zmniejsza się również liczba miejsc mogących ulec zerwaniu.

Smycz regulowana. To jedna z najciekawszych odmian smyczy. Jest to smycz  która z jednej strony jest zakończona karabińczykiem, a z drugiej pętlą gdzie znajduje się  drugi karabińczyk, który w razie rozwoju sytuacji można przepiąć do jednego z będących na smyczy kółek i w ten sposób np. mocno ją ukrócić. Smycz regulowana może być zakupiona  jako  gotowa albo jako dorobiona na zamówienie do zestawu z obrożą czy  stylowi szelkami. Plusem takiej smyczy jest jej bardzo regulowana długość. Można to robić dowolnie. Zatem, gdy tego wymaga sytuacja smycz można schować  nawet o połowę ułatwiając w ten sposób chodzenie z psem przy nodze, gdy zaś jest taka możliwość, możemy ją maksymalnie rozłożyć dzięki czemu pies bez problemu wejdzie na trawę aby zrobić swoją potrzebę w trakcie postoju podczas podróży.