Menu

Szczotka dla psa

Nie ulega wątpliwości że jeśli mamy na myśli akcesoria do pielęgnacji naszego psa, to najważniejsza i podstawowa jest szczotka.  Powinna być używana już od pierwszych miesięcy życia psa, po to aby przyzwyczaić naszego milusińskiego do widoku i do używania szczotki. Większość psów kocha szczotkowanie, traktuje to jako rarytas, jako nagrodę szczególnie wtedy gdy przy okazji je głaskamy czy chwalimy.

Po tym pierwszym okresie można pewnie użyć różnych grzebieni, i pies nie będzie zniechęcony ani przerażony. Szczotkowanie jest najważniejsze. Pozwala uporządkować sierść, usunąć martwy włos, usunąć wszelkie splątania. Jeśli pod koniec szczotkowania, dodatkowo użyjemy nawilżonej waty to możemy jednocześnie wyczyścić sierść. Po za tym wszystkim szczotkowanie jest dla psa, genialnym masażem, usuwającym złuszczony naskórek. Pobudza też wzrost owłosienia.  Pamiętajmy oczywiście, że jeśli sierść jest mocno splątana zawsze musi być rozczesana grzebieniem a dopiero w dalszej kolejności szczotkowana.

Ofert szczotek dla psów jest ogrom, dlatego na początku możemy być zagubieni. Przede wszystkim zwrócić uwagę musimy na jakość. Użycie byle jakiej, niemarkowej szczotki mija się z celem, i tylko zniechęci psa do tych zabiegów. Po za tym dobra szczotka przetrwa nawet kilkanaście lat. A jakie mamy rodzaje szczotek?
Szczotki włosiane. Są najbardziej uniwersalne, i aż trudno zrozumieć że jednak nie są popularne.  W zależności od naszej potrzeby wybieramy szczotki gdzie szczecina jest dłuższa czy też krótsza. Dla psów o krótkim włosie, lepsza będzie o małej i krótkiej szczecinie.

Ogólnie szczecina powinna być tak długa aby sięgała aż do skóry inaczej sierść będzie szczotkowana tylko po wierzchu. Oczywiście najlepsze są szczotki z naturalnego włosia, które są niestety dość drogie, ale ten wydatek szybko się zwróci gdyż dobrze używany starczy  na wiele lat.
Szczotki do nakładania kredy. To specjalistyczny rodzaj szczotki, przeznaczony tylko do retuszu przed psią wystawą. W sytuacji gdy na szybko musimy zamaskować plamy czy przebarwienia na sierści może się okazać, że kreda nie trzyma się włosa i się rozsypuje. Wtedy może pomóc specjalny krem, który na sierść nakłada się właśnie tą właśnie, bardzo gęstą, zrobioną z koziego włosia szczotką.