Menu

Zabawki dla psów seniorów

Zabawki czy zabawa to rzeczy spełniając ważną rolę w codziennym życiu psa. Zarówno szczeniaki jak i dorosłe zwierzęta chętnie podejmują różne aktywności – zabawy w przeciąganie liny z właścicielem, aportowanie czy zabawy gryzakami pod nieobecność ludzi w domu. Jednak wraz z upływającym wiekiem entuzjazm psa do zabawy spada i coraz więcej czasu spędza na swoim legowisku śpiąc lub odpoczywając.

Dodatkowo sytuację tą mogą zaogniać pojawiające się objawy – pogorszenie wzroku, niedosłuch, problemy z poruszaniem się czy bóle związane ze stawami. Mimo to właściciele często chcą urozmaicić swoim psom życie oraz poszukują zabawek odpowiednich właśnie dla psich seniorów. Znalezienie odpowiedniej zabawki dla starszego już  psa  łatwe na pewno nie jest – o wiele prostsze jest wskazanie gadżetów, które mogą mieć negatywny wpływ na humor i samopoczucie pupila. Przede wszystkim lepiej nie dawać mu twardych gumowych gryzaków, które mogłyby pogłębić jego i tak duże  problemy z uzębieniem i swoją strukturą szybko zniechęcić psa do innej aktywności.

Równie ryzykowne są też przysmaki, kości smakowe, suszone świńskie uszy, bo mogą przyczynić się do problemów trawiennych, problemów z brzuchem na przykład powodując rozwolnienie. Wykorzystywanie podczas wspólnych zabaw wszelkich akcesoriów, które mogłyby służyć do aportowania, jest kwestią bardzo indywidualną każdego właściciela i zależy od kondycji oraz chęci psa. Starszych psów nie zadowoli każda z rozrywek i nie możemy mieć im tego za afront. Lepiej zdecydować się na model zabawki przygotowany specjalnie z myślą o najstarszych, bo wówczas mamy szansę zaspokoić potrzeby naszego pupila.

Przykładem tu może być Kong Senior, czyli zabawka ze smakołykiem w środku, miękkie, gumowe  piłki lub zdrowe kości. Producenci mocno dają  nacisk na bezpieczeństwo oraz przeciwdziałanie problemom, borykające  się u starszych psów. Odpowiednie materiały dają zwierzęciu możliwość rozgryzienia i żucia piłeczki czy też  kości – Old Soul Ball i Old Soul Bone dwa razy lepsze niż ich odpowiedniki dla młodszych psów.

Dzięki temu nie przyczyniają się do bólu zębów lub  nawet całej szczęki. Kong Senior wykorzystuje  formę zabawki bardzo lubianej przez psy seniory – jest nie tylko przedmiotem do gryzienia czy też żucia, ale oferuje dodatkową motywację w postaci smakołyku czy nagrody. W porównaniu ze innymi modelami, został wykonany z bardziej miękkiej, ale bardzo silnej i  wytrzymałej gumy. Wnętrze można wypełnić lubianymi przez psa smakołykami lub jego zwykłym jedzeniem. Wybierając przekąskę, należy kierować się przede wszystkim zdrowiem pupila, bo zbyt duża ilość ciężkostrawnych smakołyków może powodować problemy trawienne.