Do tego, jak ważna jest higiena w życiu domowym, jak również w pracy, nie trzeba przekonywać nikogo. Każdego dnia, każdy człowiek ma styczność z bakteriami i drobnoustrojami, które mogą okazać się niekorzystne dla zdrowia. Zastosowanie środków ostrożności, czyli dbanie o czystość jest w tym przypadku kluczowe, ponieważ nie tylko można zarazić siebie, ale i inne osoby ze swojego otoczenia. Najpopularniejszym zabiegiem, wykonywanym wiele razy w ciągu dnia, jest mycie rąk. Czy jednak to wystarczy?
Rodzaje i metody dezynfekcji
Metody zastosowania określonego rodzaju dezynfekcji są uzależnione od powierzchni oraz przeznaczenia. Odpowiednie środki, stosuje się m.in. do:
- Dezynfekcji rąk,
- Odkażania ran,
- Dezynfekcji pomieszczeń, urządzeń oraz narzędzi.
W zależności od tego, co czego mają służyć, metody dezynfekcji można podzielić na trzy grupy: fizyczną, chemiczną, a także termiczno-chemiczną. Ich zadaniem jest pozbycie się drobnoustrojów, znajdujących się zarówno w powietrzu, jak i w pomieszczeniach. Odpowiednio przeprowadzona dezynfekcja może pomóc w eliminacji 100% drobnoustrojów. Zapobiegawczo stosuje się ją szczególnie w miejscach narażonych na rozmnażanie się ich, czyli w kuchniach, łazienkach, basenach.
Preparaty użytku codziennego do dezynfekcji
Dezynfekcja rąk służy do higieny i profilaktyki. Środków dezynfekcyjnych używa się głównie przed posiłkiem, po wyjściu z toalety, a także przed i po wyjściu z miejsc użyteczności publicznej. Takie zabezpieczenie jest bardzo przydatne w dużych firmach. W środki dezynfekcyjne najwygodniej wówczas zaopatrywać się w hurtowniach, co zaoszczędzi czas i zmniejszy koszty. Dobra hurtownia środków chemicznych z pewnością zapewni wszystkie potrzebne artykuły, najwyższej jakości. Preparaty powinny być skuteczne, łatwe w użyciu i bezpieczne. Należy także pamiętać o stosowaniu dezynfekcji w łazienkach pracowniczych oraz miejscach, w których przygotowywane są posiłki. Dzięki temu dbałość o pracowników i osoby przebywające w danym obiekcie będzie na najwyższym poziomie.