Medycyna i zdrowie

Dostępność używek a nałóg alkoholowy – jak nie dać się zwieść łatwej pokusie

Wiele osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn – boryka się z różnymi problemami życiowymi. Trudności te mogą mieć źródło w psychice, predyspozycjach genowych czy zewnętrznych negatywnych przeżyciach. Targające człowiekiem emocje często bardzo ciężko okiełznać, zaś większość osób uzależnionych nie umiała się z nimi uporać. Stąd też najłatwiej jest udać się do najbliższego sklepu i sięgnąć po butelkę alkoholu z półki oraz utopić w niej smutki. Takie proste rozwiązanie podejmowane w każdej trudnej chwili doprowadza do uwikłania się w nałóg alkoholowy.

Sprzedaż alkoholu a nałóg alkoholowy

Wychodząc z domu, możemy zauważyć, że alkohol dostępny jest dosłownie wszędzie. Na osoby podatne na pokusę jego spożywania wszędzie czają się pułapki takie jak:

  • supermarkety
  • sklepy spożywcze sieciowe
  • sklepy spożywcze prywatne
  • sklepy monopolowe
  • restauracje, pizzerie, kawiarnie i bary
  • bary szybkiej obsługi

Niestety łatwa dostępność alkoholu w tylu miejscach sprawia, że sięgają po niego coraz młodsi. Chorzy na po odwykach oraz długoletni „trzeźwi” alkoholicy również nie mają prostego życia. Zmagają się oni z chęcią napicia się codziennie – robiąc zwykłe zakupy czy podczas spotkań towarzyskich w restauracjach.

Dodatkową zachętę do kupowania alkoholu stanowią media. Na szeroką skalę reklamuje się alkohol oraz stwarza atrakcyjne promocje w niskich cenach.

Badania przeprowadzone we Wrocławiu jednoznacznie wskazują na zwiększenie ilości spożywanego alkoholu zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Ponadto, alkohol kupują coraz młodsi, a także często bywa lekceważony stan trzeźwości przy sprzedaży trunków.

Wszystkie wyżej wymienione czynniki sprzyjają rozwojowi nałogu alkoholowego – a co za tym idzie przykrych skutków jego działania. Przykładem jest stale rosnąca liczba niebieskich kart. Oznacza to przyrost patologii w polskich domach. Województwo dolnośląskie plasuje się niestety na niechlubnym 5 miejscu wśród rosnącego alkoholizmu w Polsce.

Jak Wrocław radzi sobie z problemem alkoholowym?

Urząd Miasta opracowuje stale gminny program walki z alkoholizmem. Ponadto w mieście działają ośrodki terapii uzależnień (państwowe i prywatne).

Kolejnym godnym zaufania aspektem walki z nałogiem alkoholowym jest działanie placówek takich jak Centrum Medyczne Alkomedica. Można tu poddać się zabiegowi wszywki alkoholowej.

Zastrzyk antyalkoholowy Wrocław (zwana zaszyciem alkoholowym) pozwala normalnie funkcjonować choremu w życiu codziennym. Dzięki nabraniu awersji do alkoholu może on spokojnie żyć – zwykłe wyjście do sklepu czy spotkanie z przyjaciółmi przestają być problemem.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Mogą Cię zainteresować

Read More