Medycyna i zdrowie

Esperal – farmakologiczny sposób walki z uzależnieniem od alkoholu

Zaszycie alkoholowe to bardzo znany sposób leczenia uzależnienia od alkoholu. Po odbyciu detoksykacji, czyli procesie usunięcia toksyn nagromadzonych w organizmie po długotrwałym spożywaniu napojów alkoholowych, nadchodzi pora na odzwyczajenie od picia. Dzięki wszywce chory ma szansę zachować trzeźwość aż do całkowitego wyleczenia poprzez zastosowanie właściwej terapii i pomocy specjalistów.

Jak działa Esperal i czy dzięki niemu można pokonać uzależnienie od alkoholu

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że Esperal sam w sobie nie jest szkodliwy i nie wykazuje działania na organizm. Dopiero przy połączeniu go z alkoholem wywołuje bardzo przykre następstwa dla osoby, która poddała się zaszyciu i wypiła alkohol. Wypity nawet w niewielkiej ilości powoduje bardzo długo trwające i intensywne objawy, które mają skutecznie odstraszyć alkoholika od sięgnięcia po trunki ponownie. W związku z tym, trzeba też bardzo uważać przyjmując inne leki, a najlepiej wszystkie zażywane lekarstwa konsultować z lekarzem. Zawarty w niektórych medykamentach alkohol również może doprowadzić do takich dolegliwości jak:

  • zaczerwienienie twarzy
  • wymioty
  • pulsujący ból głowy
  • kołatanie serca
  • uczucia gorąca

Alkohol wypity w większej ilości powoduje dużo poważniejsze objawy, mogące doprowadzić nawet do zapaści. Strach przed tym, jak może zareagować organizm skutecznie paraliżuje przed przerwaniem abstynencji. Dzięki czemu okres trzeźwości sukcesywnie się wydłuża. Esperal działa ok 8 miesięcy. Po tym czasie zabieg można powtórzyć.

Esperal – wszywka czy tabletka

Disulfiram, będący składnikiem Esperalu, występuje zarówno w postaci tabletek, jak i wszywki. Podskórne zaszycie wydaje się rozwiązaniem o tyle pewnym, gdyż nie trzeba pamiętać o zażyciu tabletki – lek jest przez okres ok. ośmiu miesięcy zaaplikowany i dla osób, które mogą mieć problem z zapamiętaniem o codziennym przyjmowaniem Esperalu będzie z pewnością korzystniejszym rozwiązaniem. Poza tym istnieje mniejsze ryzyko, że chory, chcąc zostawić sobie możliwość napicia się, celowo zacznie pomijać dawki, a co za tym idzie leczenie będzie nieskuteczne.

 

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Mogą Cię zainteresować

Read More