Sklepy internetowe

Papier samokopiujący, czyli samokopia – co to jest i do czego służy

Papier samokopiujący – czyli mówiąc potocznie: kalka – przydaje się w wielu różnych sytuacjach. Jest to akcesorium, niezwykle cenione przez przedsiębiorców i osoby, zajmujące się wszelkiego rodzaju dokumentacją. W poniższym artykule wyjaśnimy, czym jest samokopia, do czego służy i w jakich sytuacjach jest najbardziej przydatna.

Czym jest papier samokopiujący i do czego służy

Samokopia jest papierem chemicznym, którego działanie opiera się na tym, że znajdujące się w jednej z warstw mikrokapsułki pękają w wyniku nacisku długopisem, po czym uwalnia się z nich substancja chemiczna. Wchodzi wówczas w reakcję ze znajdującym się na powierzchni kopii czynnikiem. Zachodzące procesy powodują, że uwidacznia się wykonany napis (oczywiście w nieco gorszej jakości, aniżeli na oryginalnej kartce). Główna warstwa jest koloru białego, natomiast warstwy kopiujące mogą mieć kolory: żółty, różowy, niebieski, jasnozielony. Papier samokopiujący jest relatywnie tanim narzędziem, a przy tym ułatwia wiele prac biurowych i pozwala zaoszczędzić czas.

Papier samokopiujący ma jedną warstwę, po której piszemy, oraz dwie lub trzy warstwy kopiujące. Najczęściej służy do odbijania dokumentów, faktur, paragonów. Redukuje to konieczność odręcznego wypełniania każdego dokumentu z osobna czy też sporządzania kopii. Ponadto na samokopiach można drukować (za pomocą druku offsetowego, ewentualnie laserowego), a nie tylko pisać ręcznie.

Jak już wspominaliśmy – papier samokopiujący jest niezwykle przydatny w wielu branżach. Głównie w księgowości, rachunkowości, handlu i szeroko pojętej pracy biurowej. Jest ceniony również przez architektów czy dekoratorów wnętrz, którzy tworzą za jego pomocą szkice lub przenoszą rysunki na inne powierzchnie.

Drukarnia Aria Warszawa – druk na papierach samokopiujących

Warto wiedzieć, że usługi druku na samokopiach wykonywane są z reguły na indywidualne zamówienie, ponieważ zwykle jest to konkretny projekt. Drukowane bloczki czy arkusze są zatem w pełni spersonalizowane.

Najczęściej są to: formularze, druki zamówień, druki magazynowe, dowody księgowe, faktury. Każdy przedsiębiorca ma własne wymagania, preferencje oraz może mieć własne wzory stosowanych w firmie formularzy. Kluczem do sukcesu jest zatem indywidualne podejście do każdego zamówienia.

Podsumowując; każda firma, która w codziennym funkcjonowaniu posługuje się papierem samokopiującym, może zamówić własne wzory bloczków samokopii. Jest to funkcjonalne rozwiązanie, które znacząco ułatwia pracę z dokumentami.

Sprawdź ofertę https://drukarniaaria.pl/personalizacja.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Mogą Cię zainteresować

Read More