Dom i ogród

Projektowanie wnętrza – jak urządzić swoje pierwsze mieszkanie

tworzenie wymarzonego wnętrza mieszkania to skomplikowany proces, który wymaga poświęcenia wiele czasu, pracy i zaangażowania. Projekt i aranżacja całego wnętrza mieszkalnego polega na opracowaniu odpowiedniej koncepcji oraz zadbania o wiele istotnych kwestii pod względem funkcjonalności wnętrza i wyposażenia go w odpowiednie rozwiązania techniczne. O czym należy pamiętać podczas projektowania pierwszego mieszkania? Czy warto zdecydować się na pomoc specjalistycznych biur projektowych? Podpowiadamy!

Projektowanie wnętrza a jego funkcjonalność – o czym pamiętać

Urządzając swoje pierwsze mieszkanie należy przede wszystkim pamiętać o tym, że powinno być ono jak najbardziej funkcjonalne oraz dostosowane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań domowników. Z tego względu, przed rozpoczęciem projektowania warto zastanowić się, czego oczekuje od kreowanej przestrzeni. Pozwoli to na odpowiednie zaplanowanie aranżacji wnętrza oraz dostosowanie jej do naszego codziennego życia. W tym celu należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników:
1. Podział pomieszczeń na funkcjonalne strefy – to jeden z najbardziej istotnych elementów projektowania mieszkania, który pozwoli na dostosowanie poszczególnych pomieszczeń do sposobu, w jaki będziemy je wykorzystywać. Warto zastanowić się nad rozplanowaniem przestrzeni na oddzielne strefy funkcjonalne, takie jak miejsce do odpoczynku, zabawy, jedzenia posiłków, pracy czy przechowywania.
2. Zaplanowanie komunikacji – planując rozkład mebli i wyposażenia wnętrza warto zadbać o zapewnienie łatwego i swobodnego dostępu do poszczególnych elementów, talk aby każdy z domowników mógł z łatwością korzystać z okien, balkonu, szaf, luster czy innych elementów, które stanowią podstawowe wyposażenie każdego wnętrza mieszkalnego.
3. Rozmieszczenie stałych elementów – podczas projektowania mieszkania szczególnie ważne jest ustalenie położenia i funkcjonalności elementów, które będą stanowiły stały element wnętrza. Mowa tutaj o szafach, drzwiach, lustrach czy garderobach.
4. Wydzielenie przestrzeni reprezentacyjnej i intymnej – planując funkcje pełnione przez pomieszczenia, warto zastanowić się, które miejsca chcemy uczynić bardziej widocznymi, a które zachować dla siebie. W tym celu warto wydzielić pomieszczenia reprezentacyjne, takie jak salon, jadalnia czy pokój gościnny, które będą widoczne dla odwiedzających nas gości.
4. Zaplanowanie przestrzeni na ustawienie sprzętu multimedialnego – ustawienie elementów wyposażenia wnętrza, takich jak telewizor, komputer czy kino domowe warunkuje rozkład pozostałych elementów składających się na wyposażenia każdego mieszkania, To często właśnie do telewizora dostosowany jest aranżacja i rozkład całego salonu, dlatego wybranie odpowiedniego miejsca na jego zawieszenie czy postawienie to podstawa zapewnienia przyjaznej i funkcjonalnej przestrzeni dziennej.

Techniczne aspekty projektowania mieszkania – co jest ważne

Podczas projektowania wnętrza mieszkalnego nie należy także zapominać o aspektach technicznych, które składają się na cały projekt. Szczególnie istotne jest tutaj zapanowanie ułożenia i rozmieszczenia wszelkiego rodzaju instalacji, takich jak:
1. Gniazda – odpowiednie rozmieszczenie gniazdek oraz zadbanie o ty, aby znajdowały się wszędzie tam, gdzie będziemy chcieli podłączać różnego rodzaju urządzenia elektryczne to jeden z najważniejszych czynników planowania instalacji. Przekłada się to na późniejszą wygodę użytkowania całego mieszkania. Warto pamietać także o zainstalowaniu kilka dodatkowych gniazdek, które w przyszłości mogą posłużyć do podłączenia kolejnych urządzeń, w które się zaopatrzymy.
2. Kontakty i włączniki – warto umieścić je w miejscu łatwo dostępnych, w którym pozwolą na wygodne i odruchowe włączania światła, wentylacji czy innych elementów
3. Rozwiązania multimedialne – podczas planowania wyposażenia mieszkania w nowoczesne rozwiązania multimedialne, należy wziąć pod uwagę fakt, ze prawdopodobnie za kilka lat będziemy chcieli wymień telewizor, komputer czy kino domowe na nowsze modele. Warto uwzględnić to podczas aranżowania przestrzeni i zapewnić sobie możliwość łatwej wymiany poszczególnych sprzętów na nowe.

Samodzielnie czy z pomocą projektanta

Samodzielne zadawania o projekt, aranżacje i wykończenie domu to nie lada wyzwanie, które wymaga całkowitego zaangażowania i poświęcenie wiele czasu, aby mieszkanie było zdolne do komfortowego użytkowania. Wiele osób nie jest gotowych na ogrom prac, jakie niesie za sobą samodzielne przygotowanie projektu, nadzorowanie prac i realizacja całego przedsięwzwięcia. Z pomocy przychodzą tutaj specjaliści zajmujący się projektowanie i aranżowaniem wnętrz, którzy posiadają niezwykle szeroka wiedzę pozwalająca na zadbanie o każdy aspekt złożoności projektu. Architekci i projektanci zajmują się stworzeniem funkcjonalnych projektów układu mieszania korzystając z wizualizacji 3D oraz zajmują się doborem materiałów dekoracyjnych i aranżacyjnych.

Aranżacja przestrzeni mieszkalnej – gdzie szukać pomocy

Poszukując wysokiej jakości usług w zakresie projektowania i aranżacji wnętrz warto sięgać po sprawdzone firmy, które oferują wysokiej jakości usługi. Będzie to gwarancja naszego zadowolenia i pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. Taką właśnie firmie jest Biuro projektów Warszawa Pogotowie Wnętrzarskie. Oferuje ono kompleksowe usługi projektantów, dekoratorów i architektów, które pozwolą na stworzenie funkcjonalnego, estetycznego i komfortowego mieszkania spełniającego potrzeby każdego klienta.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Mogą Cię zainteresować

Read More