Budownictwo i nieruchomości

Sprzedaż mieszkania, co warto wiedzieć

Przygotowujesz się do sprzedaży mieszkania? Oto parę rzeczy które warto zaplanować i dokładnie przemyśleć w momencie wystawienia oferty do publicznej informacji.

Ważne kwestie, które wiążą się z przyjemną sprzedażą mieszkania

  1. Dokładnie wyceń swoją nieruchomość. Pamiętaj, że uzyskane od klienta pieniądze powinny posłużyć Ci również do opłaty podatku, który każdy musi uiścić w Urzędzie Skarbowym, zgodnie z wyceną nieruchomości na umowie kupna- sprzedaży. Na dokonanie opłaty mamy czas do 5 lat, a wysokość opłaty to 19% od dochodu. Gdzie dochód jest różnicą między ceną kupna, a ceną sprzedaży. Jeżeli w kwestie wchodzi spadek, czy darowizna warto zasięgnąć dokładnej informacji, co do bliskości pokrewieństwa oraz jak wysoka jest w tych relacjach wysokość kwoty wolnej od podatku. Przy czym, zawsze trzeba zgłosić taką transakcję na odpowiednim druku.
  2. Każda umowa musi być spisana i potwierdzona przez notariusza. Koszt opłaty takiej usługi nie jest mały, jednak bez notariusza umowa jest nie ważna. W zakresie obowiązków notarialnych leży zabezpieczenie obu stron transakcji, tak by kupujący wywiązał się z przekazania pieniędzy, czy aby sprzedający nie podwyższył ceny w ostatniej chwili. Tutaj również należy dokonać wszystkich wpisów związanych z zaciągnięciem kredytu w banku, na kupno mieszkania.
  3. Można również pokusić się o umowę przedwstępną. Ta nie musi być już zawierana u notariusza. Jednak dla większej pewności, że do sprzedaży dojdzie na wcześniej zawartych warunkach również bezpieczniej jest mieć podpis notarialny. W razie niepowodzenia, czy nieścisłości sąd szybciej jest w stanie rozstrzygnąć spór.

Podczas wyboru miejsca, w którym będziemy ogłaszać mieszkanie i cenę do sprzedaży warto pamiętać o podatku, notariuszu oraz o płatnych ogłoszeniach. Finalizacja transakcji może potrwać 3 miesiące, albo nawet trzy lata. Zatem jeżeli zależy nam na czasie, warto skorzystać z portali np. kazo.pl, które są specjalnymi miejscami do zawieszania takich informacji. Pamiętajmy również, że w dzisiejszych czasach warto wrzucić link z takim ogłoszeniem na portale społecznościowe oraz klasycznie wywiesić parę ogłoszeń w okolicach położenia nieruchomości.

Ostatnie rady, to kwestia ceny. Zawsze każdy sprzedający chce mieć jak najwyższy dochód, a kupujący jak najwięcej z ceny utargować. Tradycyjnie przyjmuje się, że 3-4 % ceny podlega negocjacji. Jednak warto wiedzieć, że każdy z nas kupuje oczami. Zatem jeżeli odnowimy mieszkanie na pewno szybciej znajdziemy chętnego kupca, nawet za cenę ciut wyższą. Fakt, że nie trzeba dokonywać generalnego remontu jest jednym z najważniejszych argumentów dla kupującego. Zatem jeżeli mamy dobrego fachowca, warto skorzystać z jego usług, prosząc o zniżkę w ramach poleceń.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Mogą Cię zainteresować

Read More