Biznes i finanse

Własna kwiaciarnia – czy to dobry pomysł na biznes

Kwiaty towarzyszą nam niemal przez cały czas. Upiększają wnętrza mieszkań, balkonów i tarasów, cięte służą do obdarowywania osób na różne okazje. Większe ilości zamawiane są do dekoracji ważnych uroczystości, takich jak wesela, a specjalnie przygotowywane wiązanki to najczęstszy widok podczas najsmutniejszego wydarzenia, jakim jest pogrzeb. Nic więc dziwnego, że zakładając własny biznes i myśląc o zbycie i zarobkach, pozwalających na utrzymanie, pojawia się myśl o otwarciu własnej kwiaciarni. Bez podstawowej wiedzy i umiejętności, a także upodobania do tego elementu dekoracji trudno będzie sprawić, by był on dochodowy. Co zatem należy wiedzieć o handlu kwiatami?

Wyposażenie kwiaciarni – co jest niezbędne, by dobrze funkcjonowała

Rośliny lubią chłodne warunki przechowywania. Nastawiając się na sprzedaż ciętych kwiatów, należy zainwestować w chłodnię, by nie okazało się, że po paru dniach całe zatowarowanie nadaje się tylko do kosza. Bardzo ważna jest również umiejętność doboru towaru i znalezienie dostawcy, który zapewni go w dobrej jakości. Kwiaty to niezwykle delikatny asortyment, a niewłaściwe dbanie o nie przyniesie więcej strat, niż korzyści. Przełoży się to również na zainteresowanie klientów – nikt nie chce bowiem kupić bukietu, który klapnie zaraz po dostarczeniu i zdjęciu folii. Dobrze przechowywane kwiaty dłużej będą cieszyć oko, a do punktu oferującego trwały towar chętniej klienci będą wracać. Oprócz asortymentu, aby otworzyć kwiaciarnię, trzeba się przygotować na wydatki, takie jak:

  • Wynajem lokalu
  • Zakup chłodni
  • Zakup lady
  • Zakup kasy fiskalnej
  • Reklama

Jeśli w początkowej fazie działalności brak wystarczających środków finansowych, by pokryć taką inwestycję, można pomyśleć o dotacji lub kredycie. Najwygodniej będzie otworzyć rachunek firmowy, który pozwoli na wygodne transakcje finansowe z jednego konta, przeznaczonego na potrzeby firmy. Taki rachunek najłatwiej otworzyć w oparciu o ranking kont firmowych. Dzięki temu jest możliwość porównać oferty we wszystkich wiodących bankach.

Aranżacje wiązanek i bukietów

Aby biznes przynosił wymierne korzyści, sprzedawany asortyment musi być wykonany gustownie i przyciągać wzrok. Jeśli właściciel kwiaciarni nie posiada estetycznego zmysłu w zakresie kompozycji kwiatowych, pozostaje mu zatrudnić florystkę, która będzie wykonywać piękne bukiety lub zapisać się na kurs florystyczny, wzbogacić swoją wiedzę i nauczyć się tej sztuki.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

Mogą Cię zainteresować

Read More